Turcja wakacje - euro czy dolary?, Co zabrać do turcji euro czy dolary?
Turcja wakacje - euro czy dolary?, Co zabrać do turcji euro czy dolary? - Photo by CARTIST

Turcja wakacje – Euro czy Dolary?

Planowanie podróży do Turcji wiąże się z wieloma decyzjami, w tym wyborem odpowiedniej waluty. Czy lepiej zabrać ze sobą euro, czy dolary, aby uniknąć niekorzystnych kursów wymiany i prowizji?
Spis treści:

Co lepiej zabrać do Turcji – euro czy dolary?

Podróż do Turcji to ekscytujące doświadczenie pełne wspaniałych krajobrazów, bogatej historii i fascynującej kultury. Jednym z ważnych aspektów planowania takiej podróży jest wybór odpowiedniej waluty. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zabrać ze sobą euro, czy dolary. W tym artykule przeanalizujemy, która waluta jest bardziej korzystna i jak najlepiej przygotować się pod względem finansowym na wizytę w Turcji.

Oficjalna waluta w Turcji

Oficjalną walutą w Turcji jest lira turecka (TRY). Większość transakcji, zwłaszcza w lokalnych sklepach, restauracjach i usługach, odbywa się w lirach. W większych miastach i turystycznych miejscowościach akceptowane są również euro i dolary, jednak przelicznik może nie zawsze być korzystny.

Euro czy dolary – co lepiej zabrać?

 1. Dostępność i akceptacja:
  • Euro: W wielu miejscach w Turcji, zwłaszcza w regionach turystycznych, euro jest szeroko akceptowane. Hotele, restauracje i sklepy często podają ceny zarówno w lirach, jak i w euro.
  • Dolary: Dolary amerykańskie również są akceptowane, ale mogą być mniej popularne niż euro. Niektóre miejsca mogą preferować euro ze względu na większą liczbę turystów z Europy.
 2. Kurs wymiany:
  • Kurs wymiany w bankach i kantorach: Zarówno euro, jak i dolary można łatwo wymienić na liry tureckie w bankach i kantorach. Przed wymianą warto sprawdzić kursy wymiany, które mogą się różnić w zależności od miejsca.
  • Kursy w sklepach i restauracjach: W przypadku płacenia w euro lub dolarach bezpośrednio w sklepach lub restauracjach, kurs wymiany może być mniej korzystny. Zaleca się korzystanie z lokalnej waluty, aby uniknąć dodatkowych kosztów.
 3. Opłaty i prowizje:
  • Bankomaty: W Turcji dostępnych jest wiele bankomatów, które akceptują karty międzynarodowe. Wypłacanie lir tureckich z bankomatów może być korzystne, choć należy sprawdzić, czy bank nie pobiera wysokich prowizji za transakcje zagraniczne.
  • Kantory wymiany: Kantory wymiany walut są powszechnie dostępne i zazwyczaj oferują lepsze kursy niż hotele czy sklepy. Warto jednak unikać wymiany pieniędzy na lotniskach, gdzie kursy mogą być mniej korzystne.

Praktyczne wskazówki

 1. Korzystaj z karty kredytowej/debetowej: Karty kredytowe i debetowe są akceptowane w większości hoteli, restauracji i większych sklepów. Korzystanie z karty może być wygodnym sposobem na płatności bez konieczności wymiany dużych sum gotówki.
 2. Miej przy sobie gotówkę: W małych sklepach, na bazarach i w niektórych restauracjach płatności kartą mogą nie być akceptowane. Zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki w lirach tureckich.
 3. Śledź kursy wymiany: Przed wymianą większej sumy pieniędzy warto sprawdzić aktualne kursy wymiany i porównać je w kilku miejscach, aby uzyskać najlepszy kurs.
 4. Unikaj podwójnych wymian: Jeśli przywieziesz ze sobą dolary lub euro, postaraj się wymienić je na liry tureckie bezpośrednio, aby uniknąć podwójnych kosztów wymiany.

Czy lepiej zabrać do Turcji euro czy dolary? Obie waluty są akceptowane, jednak euro może być nieco bardziej popularne w turystycznych regionach. Najważniejsze jest jednak to, aby zawsze mieć przy sobie pewną ilość lir tureckich, aby uniknąć niekorzystnych kursów wymiany i prowizji. Korzystanie z kart kredytowych i debetowych również może być wygodnym rozwiązaniem, ale zawsze warto mieć trochę gotówki na wypadek, gdyby płatność kartą nie była możliwa. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu finansowemu, podróż do Turcji będzie bezstresowa i przyjemna.

Odkryj Wakacje

Odkryj Wakacje

Serwis skupiający najlepsze oferty biur podróży na najpopularniejsze kierunki wakacyjne. Dokąd lecimy? 😇

✈️ Strona Internetowa
Facebook
Telegram
WhatsApp
Email
Popularne kierunki

Last Minute Egipt

Last Minute Turcja

Last Minute Tunezja

All Inclusive
Last Minute
Egzotyka