Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Szczepienia do krajów egzotycznych – gdzie są wymagane?

Podróże do egzotycznych krajów kuszą nie bez powodu. Mogą być niezapomnianym przeżyciem, okazją do zobaczenia niespotykanej przyrody, poznania całkiem nowej kultury i skosztowania potraw niedostępnych w innych częściach świata. Pomimo tych niewątpliwych zalet, istnieją jednak pewne zagrożenia związane z podróżami na drugi koniec świata.
Spis treści:

Są nimi choroby tropikalne, które mogą być bardzo niebezpieczne dla turystów, którzy przyjeżdżają w całkiem nowe miejsce. Dlatego też w poniższym tekście skupimy się na kwestii szczepień, które warto wykonać przed podróżą do Azji i nie tylko. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego szczepienia są tak ważne przed podróżą do egzotycznych krajów?

Szczepienia przed wyjazdem do krajów tropikalnych są niezwykle istotne z powodu występowania tam różnorodnych tropikalnych chorób, których ryzyko zakażenia jest nieporównywalnie wyższe niż w Polsce. Wykonane z wyprzedzeniem szczepienia mają za zadanie chronić nas przed groźnymi infekcjami, takimi jak żółta gorączka, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, kleszczowe zapalenie mózgu, japońskie zapalenie mózgu czy dur brzuszny.

Szczepienia do krajów egzotycznych – gdzie są wymagane?

Niektóre państwa wymagają od podróżnych szczepień obowiązkowych na podstawie międzynarodowych przepisów zdrowotnych. Przykładowo, jednym z niewielu szczepień obowiązkowych na mocy tych przepisów jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, które jest wymagane głównie w Afryce i Ameryce Południowej. Na liście państw objętych tym obowiązkiem znajdują się m.in: Gabon, Gambia, Czad, Etiopia, Kenia, oraz Boliwia, Ekwador, Gujana, Panama, Peru, Wenezuela.

Czy istnieją obowiązkowe szczepienia przed podróżą do Wietnamu?

Wietnam obok Tajlandii to jeden z kierunków, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Dobra wiadomość dla wszystkich turystów jest taka, że w przypadku Wietnamu, nie ma szczepień obowiązkowych dla podróżujących bezpośrednio z Polski. Jednakże warto zaznaczyć, że szczepienie przeciwko żółtej gorączce może być wymagane dla osób przybywających z obszarów, gdzie ta choroba zakaźna występuje.

Szczepienia zalecane przed podróżą do Wietnamu, które warto wykonać

Pomimo że przed podróżą do Wietnamu nie ma konieczności wykonywania szczepień obowiązkowych, to zaleca się wykonanie kilku szczepień zalecanych, które mogą zapewnić dodatkową ochronę przed chorobami tropikalnymi. Należą do nich szczepienia przeciwko błonicy, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Sprawdź również szczepienia do Wietnamu.

Czy istnieją obowiązkowe szczepienia przed podróżą do Tajlandii?

Podobnie jak w przypadku Wietnamu, podróżni bezpośrednio z Polski nie muszą wykonywać szczepień obowiązkowych przed wjazdem do Tajlandii. W przypadku turystów z innych regionów świata zasada ta może jednak nie obowiązywać.

Szczepienia zalecane przed podróżą do Tajlandii, które warto wykonać

Przed planowaną podróżą do Tajlandii, zaleca się rozważenie kilku szczepień zalecanych, które mogą zapewnić dodatkową ochronę przed różnymi chorobami zakaźnymi. Wśród nich znajdują się szczepienia przeciwko malarii, polio, tężcowi, durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, japońskiemu zapaleniu mózgu, oraz wściekliźnie. Więcej o szczepieniach do Tajlandii dowiesz się na https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/tajlandia-szczepienia/

Czy brak ważnego szczepienia może być przyczyną odmowy wjazdu do danego kraju?

Tak, niektóre państwa mogą wymagać od podróżnych posiadania ważnych szczepień przeciwko określonym chorobom zakaźnym, takim jak żółta gorączka. Brak wymaganego szczepienia może skutkować odmową wjazdu na terytorium danego kraju lub koniecznością poddania się szczepieniu na granicy co może być sporo droższe i mniej komfortowe.

Z jakim kosztem należy się liczyć planując szczepienie od chorób tropikalnych?

I tak dotarliśmy do punktu ostatniego. Koszt szczepień zalecanych przed podróżą do krajów egzotycznych jest zróżnicowany i zależy głównie od rodzaju szczepionki oraz liczby dawek. Wybierając szczepienia w pakiecie, możemy liczyć na pewne upusty, ale warto znać orientacyjne kwoty. Przykładowo, szczepionka na:
– WZW A to wydatek 150-200 zł,
– WZW B to również ok. 200 zł,
– Meningokoki to wydatek od 150 do 450 zł,
– Cholerę to ok. 500 zł,
– Japońskie zapalenie mózgu – również ok. 500 zł.

Co ważne każde ze szczepień powinno być wykonane na kilka tygodni przed wyjazdem, aby organizm miał szansę nabyć odporności.

Podsumowanie

Podróże do egzotycznych krajów mogą być ekscytujące, ale wymagają odpowiednich przygotowań, w tym także szczepień ochronnych. Zadbajmy o to, aby wymarzony urlop zakończył się szczęśliwie i pozostawił po sobie jedynie miłe wspomnienia. W przypadku zachorowania na jedną z wymienionych chorób może nas czekać długotrwałe i kosztowne leczenie. Dużo droższe niż koszt przyjęcia szczepionek. Przed każdą podróżą w tropikalne regiony warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, który doradzi odpowiednie szczepienia zalecane oraz zleci szczepienia obowiązkowe. Dzięki temu będziemy mogli zaplanować z dużym wyprzedzeniem wykonanie wszystkich szczepień.

Artykuł: Materiał zewnętrzny

Odkryj Wakacje

Odkryj Wakacje

Serwis skupiający najlepsze oferty biur podróży na najpopularniejsze kierunki wakacyjne. Dokąd lecimy? 😇

✈️ Strona Internetowa
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email

Popularne kierunki:

Last Minute Egipt

Last Minute Turcja

Last Minute Tunezja