Stare Miasto Side
Stare Miasto Side

Stare Miasto Side 🇹🇷 Przewodnik po Side

Zapraszamy do odkrycia uroku Starego Miasta Side – perły tureckiej Riwiery! Przeniesiesz się tutaj w czasie, spacerując wśród starożytnych ruin, takich jak Świątynia Apolla czy rzymski teatr, a także zrelaksujesz się na pięknych, piaszczystych plażach. Side to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niezapomniane wrażenia dla każdego turysty.
Spis treści:

Riwiera Turecka to region, który przyciąga turystów z całego świata swoim wyjątkowym klimatem, pięknymi plażami i bogatą historią. Jednym z klejnotów tego regionu jest Stare Miasto Side, malowniczo położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. To miejsce, które zachwyca zarówno miłośników historii, jak i osoby szukające relaksu i słońca.

Historia Side

Side to starożytne miasto, które zostało założone około VII wieku p.n.e. przez greckich kolonistów. Jego nazwa oznacza „granat” w języku starogreckim, co nawiązuje do obfitości tych owoców w regionie. Miasto szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym, przyciągającym kupców z całego świata. W czasach rzymskich Side osiągnęło szczyt swojego rozwoju, co widoczne jest do dziś w postaci licznych zabytków.

Co warto zobaczyć?

  1. Świątynia Apolla i Ateny: Jednym z najbardziej znanych zabytków Side jest Świątynia Apolla, malowniczo położona na brzegu morza. Jej ruiny, zwłaszcza kolumny, są jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w regionie. Obok znajduje się również Świątynia Ateny, która, choć mniej znana, również warto zobaczyć.
  2. Teatr Rzymski: Zbudowany w II wieku n.e., teatr w Side może pomieścić aż 15 tysięcy widzów. To jedno z najlepiej zachowanych tego typu miejsc w Turcji. Dziś odbywają się tu różne wydarzenia kulturalne, co pozwala poczuć atmosferę dawnych czasów.
  3. Agora: Dawne centrum handlowe i miejsce spotkań mieszkańców. Dziś możemy podziwiać ruiny kolumnad oraz pozostałości budynków handlowych.
  4. Muzeum w Side: Znajdujące się w dawnych łaźniach rzymskich, muzeum oferuje bogatą kolekcję artefaktów z różnych okresów historii miasta. Znajdziemy tu m.in. rzeźby, mozaiki i inskrypcje.

Plaże i odpoczynek

Stare Miasto Side to nie tylko zabytki. To również piękne plaże, które zachęcają do wypoczynku. Szerokie, piaszczyste wybrzeże i krystalicznie czysta woda to idealne warunki do kąpieli i sportów wodnych. W okolicy znajduje się wiele luksusowych kurortów oferujących różnorodne atrakcje i udogodnienia.

Stare Miasto Side Atrakcje
Stare Miasto Side Atrakcje

Stare Miasto Side

Podczas pobytu w Side warto skosztować lokalnej kuchni. Wiele restauracji oferuje świeże owoce morza, tradycyjne dania tureckie oraz międzynarodowe specjały. Szczególnie polecamy spróbować kebaba, mezze oraz baklawy na deser.

Side jest łatwo dostępne dzięki bliskości lotniska w Antalyi, które znajduje się około 70 km na zachód od miasta. Regularne połączenia autobusowe i taksówki ułatwiają podróż do tego malowniczego miejsca.

Stare Miasto Side to miejsce, które łączy w sobie bogatą historię, piękne plaże i doskonałą kuchnię. To idealny kierunek dla każdego, kto chce poczuć klimat starożytnego miasta i jednocześnie cieszyć się urokami tureckiej Riwiery. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, plażowiczem czy smakoszem, Side z pewnością Cię oczaruje

Odkryj Wakacje

Odkryj Wakacje

Serwis skupiający najlepsze oferty biur podróży na najpopularniejsze kierunki wakacyjne. Dokąd lecimy? 😇

✈️ Strona Internetowa
Facebook
Telegram
WhatsApp
Email
Popularne kierunki

Last Minute Egipt

Last Minute Turcja

Last Minute Tunezja

All Inclusive
Last Minute
Egzotyka