Pierwszy raz na nartach – co warto wiedzieć
Pierwszy raz na nartach – co warto wiedzieć

Pierwszy raz na nartach – co warto wiedzieć?

Nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się jeździć na nartach i w kolejnych latach, spędzać w ten sposób zimowy urlop. O czym jednak powinieneś wiedzieć, zanim wyruszysz na stok narciarski, tak aby było nie tylko przyjemnie, ale również bezpiecznie?
Spis treści:

Jakie podjąć pierwsze kroki?

Patrząc z boku na zjeżdżających narciarzy, możesz mieć wrażenie, że jest to sport łatwy i niewymagający. Fakt jednak jest taki, że na początku wiąże się on ze sporą ilością upadków, jak i zakwasów, zanim mięśnie przyzwyczają się do takiego wysiłku, a Ty do wykonywania odpowiednich ruchów. Dlatego planując wyjazd na narty, warto wcześniej wprowadzić do codziennych aktywności ćwiczenia, które pozwolą rozruszać ciało – zwłaszcza jeśli do tej pory prowadziłeś raczej siedzący tryb życia.

Szukając dla siebie odpowiedniego miejsca, powinieneś wziąć pod uwagę ofertę noclegową, bliskość stoku narciarskiego, jak i to, co konkretnie oferuje sam stok. Możesz rozważyć czy chcesz zostać w kraju, czy może wybierzesz się na stoki oferowane za granicą. W tym drugim przypadku może się okazać, że kwota będzie porównywalna, ale za to oferta bogatsza. Jeśli rozważasz skorzystanie z zagranicznych propozycji, powinieneś sprawdzić, jak się do tego przygotować, zaglądając na odpowiednie strony np. https://www.polisanarciarska.pl/poradniki/wyjezdzam-na-narty-na-slowacje-jak-sie-przygotowac.

Przeglądając informacje na temat stoków narciarskich i tego, co oferuje każdy z nich, zwróć uwagę, czy jest tam możliwość wypożyczenia niezbędnego ekwipunku. Nie warto, abyś od razu kupował cały sprzęt, bo może się okazać, że jednak taka aktywność nie spodoba Ci się, tak jak myślałeś. Na początek lepiej na miejscu wypożyczyć potrzebne akcesoria, a dopiero gdy zyskasz pewność, że na poważnie chcesz tak spędzać wolny czas, będziesz mógł zaopatrzyć się w swój zestaw.

Kompletując strój, zwróć uwagę nie tylko na długość nart i kijków, oraz wygodę butów narciarskich, ale również na dopasowanie kasku. Musi on być dobrany do głowy, bo nie może być zbyt ciasny, ani zbyt luźny, tak samo jak nie powinien być zbyt ciężki. Żeby taki zestaw był zamknięty, powinieneś również zadbać o odpowiednią odzież. Pod spód dobrze jest założyć bieliznę termoaktywną, a na wierzch kurtkę narciarską, spodnie, rękawice i czapkę.

Co jeszcze powinieneś spakować do torby?

Wybierając się na narty, warto zabrać ze sobą gogle, które będą chroniły oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale również wiatrem, mrozem i śniegiem. Lepiej zakupić je wcześniej, aby dopasować do twarzy, tak aby były wygodne i dobrze się na niej trzymały podczas jazdy.

Pamiętaj, że przez wiele godzin będziesz wystawiony na działanie promieni słonecznych, wiatru i mrozu. Dlatego pakując się na taki wyjazd, powinieneś pomyśleć o ochronie twarzy, stosując dobrej jakości tłusty krem z filtrem. Z jednej strony ochroni twarz przed promieniami UV, z drugiej nie dopuści do nieprzyjemnych odmrożeń.

Skorzystaj z pomocy doświadczonego instruktora

Nawet jeśli przed wyjazdem obejrzałeś kilka filmików, na których były wytłumaczone zasady jazdy na nartach, a wraz z Tobą na stok wybiera się osoba, która ma taką jazdę opanowaną – warto wykupić na początek zajęcia z doświadczonym instruktorem. On zabierze Cię na tzw. oślą łączkę, a więc miejsce, gdzie będziesz mógł poćwiczyć balansowanie ciałem i jazdę na nartach, bez obaw, że ryzykujesz swoim zdrowiem.

Taki instruktor nie tylko pokaże najważniejsze ruchy, które trzeba wykonywać podczas zjazdu, ale również będzie korygował błędne ułożenie ciała, jak i podpowie, na co zwracać uwagę podczas pokonywania trasy oraz co zrobić, jeśli uznasz, że tempo zjazdu jest zbyt duże. Zanim jednak zapiszesz się do konkretnej osoby, warto sprawdzić opinie na jej temat.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Nawet dobrej jakości sprzęt, tak jak i duże umiejętności jazdy na nartach, nie uchronią przed kontuzjami i urazami, które mogą się pojawić podczas zjazdu. W końcu nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, jakie będą miały miejsce, zwłaszcza że nie będziesz na trasie sam. Dlatego pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia.

Wśród propozycji znajdziesz oferty, które będą mniej lub bardziej rozbudowane, dlatego warto się z nimi na spokojnie zapoznać i zastanowić, która polisa będzie optymalna w Twoim przypadku. Przede wszystkim powinna obejmować koszty leczenia i akcji ratunkowej, NNW, a także OC sportowe, które będzie odnosiło się do aktywności, którym chcesz się oddawać.

Możesz również zdecydować się na dodatki do głównej polisy, które będą zapewniały ochronę i wsparcie, w przypadku np. zagubionego bagażu, zniszczonego sprzętu czy utraty dokumentów. Jeżeli nie masz pewności, która oferta będzie dla Ciebie optymalna, możesz skorzystać ze specjalnych porównywarek. Po wpisaniu niezbędnych danych zyskasz dostęp do wielu różnych ofert, które porównasz, a następnie wybierzesz tę odpowiednią poprzez wysłanie formularza. Dzięki takim porównywarkom zaoszczędzić sporo czasu, bo w jednym miejscu będziesz miał dostęp do wielu ofert.

Artykuł Sponsorowany

Odkryj Wakacje

Odkryj Wakacje

Serwis skupiający najlepsze oferty biur podróży na najpopularniejsze kierunki wakacyjne. Dokąd lecimy? 😇

✈️ Strona Internetowa
Facebook
Telegram
WhatsApp
Email

Popularne kierunki:

Last Minute Egipt

Last Minute Turcja

Last Minute Tunezja