najlepsze i najgorsze miejsca w samolocie
Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Komfort lotu: najlepsze i najgorsze miejsca w samolocie

Dla niektórych pasażerów priorytetowy, dla innych niewart dopłaty. O czym mowa? O komforcie podróży. To, czy lot okaże się być spokojny i bez zbędnych nieprzyjemności zależy od wielu czynników, ale wygoda na pewno jest jednym z nich. Sprawdź, jak zaplanować swój lot, żeby mieć najlepsze miejsca w samolocie
Spis treści:

Komfort lotu

Zadbać o komfort przyszłej podróży możemy już na etapie wyboru przewoźnika. Pozycja rynkowa linii lotniczej odgrywa na tym polu dużą rolę – tanie linie lotnicze oferują zwykle ciasne i mniejsze miejsca siedzące. Te droższe, o większej renomie, z zasady dysponują miejscami zapewniające większą wygodę dla naszych nóg i zakresu ruchów, dlatego warto rozważyć zarezerwowanie lotów właśnie u takich przewoźników.

Klasa rezerwacyjna lotu to kolejna istotna kwestia. Tradycyjnie wyróżniamy klasy: ekonomiczną, ekonomiczną-premium oraz biznesową. Dodatkowe warianty czy alternatywne nazwy są spotykane, ale większość linii lotniczych operuje powyższą klasyfikacją. Największego komfortu lotu zdecydowania dostarcza klasa biznesowa, ale jeśli nie zależy nam na dodatkowych usługach i udogodnieniach, które przewiduje ten wariant, warto rozważyć klasę ekonomiczną-premium. Pasażer zwykle otrzymuje dużo więcej miejsca niż w klasie ekonomicznej, zaś zakres usług najczęściej pozostaje taki sam.

Wybór miejsca

Większość przewoźników już na etapie rezerwacji biletu proponuje nam wybór konkretnych miejsc w samolocie lub strefy, która jest bardziej komfortowa od pozostałych. W reguły wiąże się to z uiszczeniem dodatkowej opłaty, dlatego warto wiedzieć, które miejsca w samolocie są najlepsze.

Oczywiście wiele zależy od naszych preferencji i możliwości, ale pewne porady są w tym zakresie uniwersalne – kierując się nimi zwiększycie komfort swojej podróży.

Klasa ekonomiczna i jej możliwości

Jeśli często dopisuje Ci szczęście i lubisz ryzyko, to zdecydowanie warto rozważyć zakup miejsca w klasie ekonomicznej tuż przy jej granicy ze strefą biznesową. Zdarzają się bowiem przypadki nadsprzedaży biletów, które skłaniają obsługę do zapewnienia pasażerom innych miejsc – może to oznaczać awans do klasy biznesowej. Zgodnie z unijnymi regulacjami, przewoźnik nie ma prawa w takiej sytuacji domagać się dodatkowej opłaty od pasażera.

W przypadku, gdy ryzyko to nie jest Twoje drugie imię, najlepiej jest wybrać miejsca za wyjściami ewakuacyjnymi samolotu. Oczywista przewaga w postaci dodatkowej przestrzeni, która w założeniu ma ułatwić ewakuację sprawia, że miejsca te są bardziej komfortowe – szczególnie dla naszych nóg.

Najgorsze miejsca w samolocie

Powszechnie uznaje się, że to miejsca z tyłu samolotu są najgorsze. Nie jest to uniwersalna zasada, ale często tam właśnie mogą spotkać pasażerów niemal stereotypowe nieprzyjemności. Przede wszystkim, zdarza się, że po lądowaniu otwierane są jedynie przednie drzwi samolotu, co oznacza, że siedząc z tyłu opuścimy pokład jako ostatni.

Dodatkowo, podczas lotu będą nasze miejsca mijać wszyscy ci pasażerowie, którzy udają się do toalet zlokalizowanych w tej części. Na gorszą reputację tych miejsc wpływa też wyższe natężenie hałasu panujące na tyłach samolotu – to tu bowiem znajduje się wiele elementów maszyny, które pracują najgłośniej.

Dla wielu osób zdecydowanie najgorszą opcją będzie miejsce “środkowe”, czyli mieszczące się w środku danego rzędu. Jesteśmy wtedy otoczeni innymi pasażerami i to zarówno z prawej, jak i z lewej strony, co może uniemożliwić osiągnięcie optymalnej pozycji ciała dla naszego komfortu. 

Tak jak już zaznaczyliśmy, jest to kwestia w dużej mierze indywidualna, dlatego jedni pasażerowie mogą docenić piękne widoki za oknem, a dla drugich – ze względu na lęk wysokości – miejsce przy oknie może być najgorszą z możliwych opcji.

Największy komfort – najlepsze miejsca

Strefa na środku maszyny uchodzi za najlepszą i miejsca zlokalizowane w tej przestrzeni są z reguły najbardziej pożądane. Przewaga ta znajduje przede wszystkim uzasadnienie w aerodynamice samolotu – to właśnie środek samolotu jest najmniej podatny na turbulencje, ponieważ zapewnia największą stabilność. Fakt ten z pewnością docenią osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną. 

Dla niektórych pasażerów największy komfort jest równoznaczny z poczuciem bezpieczeństwa i zminimalizowaniem lęków. Osoby borykające się z silnym lękiem przed lataniem na pewno docenią miejsca najbliżej wejścia. Już sama świadomość, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji, opuszczenie samolotu będzie szybkie i sprawne, może okazać się pomocne. 

Problem z lotem?

Zdarza się, że skrupulatnie poczyniony przez nas plan podróży ostatecznie nie zostaje zrealizowany i nie możemy nacieszyć się wybranymi przez nas miejscami w samolocie. Zwykle jest to spowodowane nagłymi, nieprzewidzianymi sytuacjami jak odmowa wstępu na pokład lub częściej – odwołanie lotu. Czy w takim przypadku należy nam się odszkodowanie i możemy poczynić jakieś kroki w kierunku zrekompensowania szkody?

Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca! Zajrzyj na stronę https://skysupport.pl/ i ciesz się uzyskanym odszkodowaniem za opóźniony lub odwołany lot, bądź za inne komplikacje. Skontaktuj się z nami – zajmiemy się Twoją sprawą od A do Z: poprowadzimy postępowanie reklamacyjne, w razie potrzeby wystąpimy na drogę sądową i uzyskamy należne Ci odszkodowanie. 

Źródło: materiał zewnętrzny

Odkryj Wakacje

Odkryj Wakacje

Serwis skupiający najlepsze oferty biur podróży na najpopularniejsze kierunki wakacyjne. Dokąd lecimy? 😇

✈️ Strona Internetowa
Facebook
Telegram
WhatsApp
Email

Popularne kierunki:

Last Minute Egipt

Last Minute Turcja

Last Minute Tunezja