Plaża Nawajo na Zakinthos zamknięta
Plaża Nawajo na Zakinthos zamknięta

Plaża Nawajo na Zakynthos Ponownie Zamknięta dla Turystów

Zatoka Wraku, jedna z najbardziej znanych plaż na greckiej wyspie Zakynthos, znów jest niedostępna dla turystów. Decyzja o zamknięciu plaży Nawajo została podjęta ze względów bezpieczeństwa przez Organizację Planowania i Ochrony Antysejsmicznej (OASP), pod przewodnictwem Efthymiosa Lekkasa. Jest to już trzeci rok z rzędu, gdy plaża jest zamknięta dla odwiedzających, którzy chętnie uwieczniają jej piękno na Instagramie.
Spis treści:

Plaża Nawajo

Eksperci OASP stwierdzili, że otaczające plażę klify są narażone na erozję, co stwarza poważne ryzyko osuwisk. W związku z tym, zakazano nie tylko wstępu na plażę, ale również podejścia lub zakotwiczenia jakiegokolwiek statku w jej pobliżu oraz pływania w określonym obszarze zatoki. Zalecenie to jest kontynuacją polityki zapobiegania wypadkom, które miały miejsce w poprzednich latach.

Historia Wypadków

Najpoważniejszy incydent miał miejsce w 2018 roku, kiedy to osunięcie się fragmentu 200-metrowego klifu spowodowało rany u siedmiu osób, w tym dwojga dzieci. Kolejny niebezpieczny przypadek wydarzył się w 2021 roku, kiedy trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4 wywołało kolejne osunięcie, co zmusiło władze do zamknięcia plaży.

Plaża nawajo zamknięta
Plaża nawajo zamknięta

Co dalej z Plażą Nawajo?

Sytuacja na plaży będzie poddawana ponownej ocenie dwa razy w ciągu roku, aby monitorować ewentualne zmiany i ryzyko dalszych osunięć. Władze wyspy, w trosce o bezpieczeństwo turystów, będą regularnie analizować stan klifów i podejmować odpowiednie środki zaradcze.

Niezależnie od problemów związanych z bezpieczeństwem, plaża Nawajo może wkrótce stracić jedną ze swoich głównych atrakcji – wrak statku „Panagiotis”. Porzucony w 1980 roku, wrak z każdym rokiem coraz bardziej niszczeje. W ciągu ostatniej dekady jego rozmiar zmniejszył się o co najmniej połowę. Władze Zakynthos rozważają działania mające na celu ochronę wraku przed dalszym niszczeniem przez fale.

Decyzja o zamknięciu plaży Nawajo jest reakcją na naturalne zagrożenia i dbałość o bezpieczeństwo turystów. Choć plaża pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Zakynthos, władze stawiają na pierwszym miejscu zdrowie i życie odwiedzających, jednocześnie poszukując rozwiązań dla ochrony jej unikalnych walorów krajobrazowych.

Odkryj Wakacje

Odkryj Wakacje

Serwis skupiający najlepsze oferty biur podróży na najpopularniejsze kierunki wakacyjne. Dokąd lecimy? 😇

✈️ Strona Internetowa
Facebook
Telegram
WhatsApp
Email

Popularne kierunki:

Last Minute Egipt

Last Minute Turcja

Last Minute Tunezja