Dlaczego warto dobrze dobrać fotelik dla dziecka
Dlaczego warto dobrze dobrać fotelik dla dziecka

Dlaczego warto dobrze dobrać fotelik dla dziecka

Podróżowanie z dziećmi wymaga szczególnych środków bezpieczeństwa, z których jednym z najważniejszych jest właściwy fotelik samochodowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dzieci do 12 roku życia lub do wzrostu 150 cm muszą podróżować w odpowiednio dobranym foteliku. Jest to nie tylko kwestia prawna, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i zdrowia najmłodszych pasażerów. Właściwie dobrany fotelik to gwarancja nie tylko ochrony dziecka w razie kolizji, ale też komfortu podróżowania na co dzień.
Spis treści:

Fotelik samochodowy – komfortowy i bezpieczny

Bezpieczeństwo i komfort to dwa fundamenty, na których opiera się każdy dobry fotelik samochodowy. Wykorzystanie fotelika samochodowego wpływa na zredukowanie ryzyka poważnych urazów o nawet 70-80% w porównaniu do podróżowania bez żadnego zabezpieczenia. Dzieje się tak, ponieważ foteliki zaprojektowane są tak, by rozprowadzać siły wywołane uderzeniem w sposób minimalizujący skutki wypadku dla najmłodszego pasażera.

Komfort użytkowania fotelika samochodowego ma niebagatelne znaczenie dla dobrego samopoczucia dziecka podczas podróży. Warto więc zwrócić uwagę na:

 • ergonomiczność – aby fotelik zapewniał prawidłowe wsparcie dla pleców i szyi dziecka, zwłaszcza podczas długich podróży,
 • materiały – mające kontakt z dzieckiem powinny być przyjazne dla skóry oraz łatwe do czyszczenia,
 • regulacja – możliwość dopasowania fotelika, np. zmiany kąta nachylenia oparcia czy długości pasów, w zależności od potrzeb i wieku dziecka. 

Dobór fotelika do wieku i etapu rozwoju dziecka

Foteliki samochodowe są kategoryzowane ze względu na wagę i wzrost dziecka. Najczęściej stosowany podział to:

 • Grupa 0+ – dla niemowląt do 13 kg (zazwyczaj do ok. 15 miesięcy),
 • Grupa I – dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (ok. 9 miesiąc do 4 lat),
 • Grupa II – dla dzieci ważących od 15 do 25 kg (ok. 3 do 7 lat),
 • Grupa III – dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg (ok. 6 do 12 lat).

Należy pamiętać, że fotelik musi być dostosowany nie tylko do wagi, ale i do wzrostu dziecka. Dziecko siedzące w foteliku powinno mieć zabezpieczoną górną część tułowia oraz głowę, a jego pasek biodrowy powinien przechodzić przez najmocniejsze części ciała, jakim są miednica i uda.

Dobór fotelika wg wagi i wzrostu to jedno, ale nie można pominąć także etapu rozwojowego, w jakim znajduje się dziecko:

 • Dla niemowląt zalecane są foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, co jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla tej grupy wiekowej,
 • Starsze dzieci mogą już podróżować w fotelikach przodem do kierunku jazdy, jednak ważne jest, by miały one odpowiedni system zabezpieczeń, taki jak np. 5-punktowe pasy bezpieczeństwa.

Każdy etap życia dziecka wymaga zatem innej konfiguracji fotelika, dlatego tak ważne jest śledzenie rozwoju malucha i dostosowywanie do niego wyposażenia podróżnego. Więcej informacji jak dobrać i kiedy zmienić fotelik dla dziecka znaleźć można np. tu: https://www.besafe.com.pl/news/kiedy-zmienic-fotelik-dla-dziecka

Jak dopasować fotelik do samochodu?

Podczas wyboru fotelika istotne jest, aby upewnić się, że będzie on pasować do wnętrza samochodu. Co więcej, fotelik musi być kompatybilny z systemem mocowania, jaki oferuje dany model pojazdu.

Typy systemów mocowania:

 • System ISOFIX – jest to najbardziej rozpowszechniony i bezpieczny system montażu fotelików, który minimalizuje ryzyko błędnego zamontowania. ISOFIX polega na zaczepieniu fotelika bezpośrednio do specjalnie zaprojektowanych punktów montażowych w konstrukcji pojazdu.
 • System pasów samochodowych – jeżeli samochód nie jest wyposażony w system ISOFIX, fotelik można zamontować, używając standardowych pasów bezpieczeństwa. W tym przypadku kluczowa jest umiejętność prawidłowego przeprowadzenia pasów przez fotelik, zgodnie z instrukcją producenta fotelika.

Jest jeszcze system belt-in-seat (BIS), którego można używać w samochodach klasycznych i historycznych.

Sprawdzenie kompatybilności fotelika z samochodem:

Najlepiej jest zabrać samochód do punktu sprzedaży fotelików, aby fachowcy mogli pomóc w doborze odpowiedniego modelu. Wiele sklepów oferuje również usługę testowania fotelików przed zakupem, co pozwala sprawdzić, jak fotelik będzie pasował do konkretnego samochodu oraz czy instalacja jest intuicyjna i nie sprawia problemów. Warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi samochodu, aby dowiedzieć się więcej o zaleceniach oraz ograniczeniach dotyczących montażu fotelików dziecięcych.

Obrotowy fotelik samochodowy
Obrotowy fotelik samochodowy

Jak zamontować fotelik samochodowy? Sposoby montażu

Montaż fotelika samochodowego to zadanie, które należy wykonywać z największą starannością, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo dziecka. Przed montażem należy uważnie przeczytać instrukcję montażu dostarczoną razem z fotelikiem.

 • Montaż przy użyciu systemu ISOFIX:
 • Lokalizacja punktów zaczepienia w samochodzie i foteliku.
 • Wprowadzenie zaczepów fotelika w złącza ISOFIX do czasu usłyszenia charakterystycznego kliknięcia, sygnalizującego prawidłowy montaż.
 • Użycie dodatkowego punktu zaczepienia (top tether) lub podpory (support leg), jeśli są przewidziane przez producenta fotelika.
 • Montaż przy użyciu standardowych pasów bezpieczeństwa:
 • Przeprowadzenie pasa przez wyznaczone w foteliku ścieżki tak, aby był napięty i nie skręcony.
 • Zamocowanie klamry pasa i dodatkowe zabezpieczenie fotelika wg wskazówek producenta.

Bez względu na wybrany sposób montażu, ważne jest, aby po instalacji sprawdzić stabilność fotelika. Nie powinien on się przesuwać ani chwiać się na boki.

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając fotelik samochodowy dla dziecka?

Wybierając fotelik, należy zwrócić uwagę na wyniki testów zderzeniowych przeprowadzonych przez niezależne instytucje, takie jak ADAC, TCS czy Instytut Transportu Samochodowego. Fotelik powinien spełniać normy bezpieczeństwa, takie jak ECE R44/04 lub R129 (i-Size).

Niektóre foteliki posiadają dodatkowe funkcje poprawiające komfort i bezpieczeństwo, takie jak:

 • Ochronę boczną headrest,
 • Możliwość obracania fotelika,
 • Dodatkowe poduszki redukcyjne,
 • System wentylacji.

Fotelik samochodowy powinien mieć etykietę z jasnymi informacjami o dopuszczalnej wadze i wzroście dziecka, jak również typie homologacji. Cenne mogą okazać się opinie i recenzje innych rodziców, którzy już używają danego fotelika. Warto jednak pamiętać, że to, co jest komfortowe dla jednego dziecka, niekoniecznie musi sprawdzić się u innego. Fotelik powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny i łatwy w utrzymaniu czystości, co w przypadku dzieci ma niemałe znaczenie. Przeważnie pokrowce fotelików można łatwo zdjąć i wyprać.

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego dla dziecka to inwestycja w jego bezpieczeństwo i komfort podczas podróżowania samochodem. Warto poświęcić czas na dokładne przeanalizowanie dostępnych opcji i wybranie najlepszego rozwiązania.

Odkryj Wakacje

Odkryj Wakacje

Serwis skupiający najlepsze oferty biur podróży na najpopularniejsze kierunki wakacyjne. Dokąd lecimy? 😇

✈️ Strona Internetowa
Facebook
Telegram
WhatsApp
Email

Popularne kierunki:

Last Minute Egipt

Last Minute Turcja

Last Minute Tunezja