Magiczne Ogrody
Magiczne Ogrody znajdują się w Janowcu, niedaleko Kazimierza Dolnego. To fascynujący park rozrywki dla całej rodziny, a jego motywem przewodnim są bajki i baśnie. Magiczne Ogrody położone są w malowniczej okolicy i niezależnie od pory roku można się tu zachwycać piękną przyrodą. Nie tylko przyrodą, bo na miejscu czeka mnóstwo atrakcji, a dla dzieci organizowane są konkursy, gry zespołowe oraz ciekawe eksperymenty.
Park dinozaurów w Solcu
Otworzony w 2008 roku w Solcu Kujawskim JuraPark zalicza się do największych tego typu obiektów w całej Europie. Zajmuje obszar ponad 12 hektarów i jest pełen wspaniałych eksponatów, które zrobią wrażenie na każdym odwiedzającym park dziecku. W JuraPark urządzono Muzeum Ziemi z ekspozycjami paleontologicznymi – wystawy obejmują ponad tysiąc skamielin zwierząt i roślin z całego świata.
Zwiedzając park dinozaurów można też swoją podróż rozszerzyć o inne ciekawe miejsca regionu. Bardzo blisko parku leży Toruń, w którym zwiedzić można nie tylko historyczne zabytki, ale też muzeum piernika, gdzie goście samodzielnie przygotowują dla siebie te smaczne wypieki. Z kolei na północ od JuraParku znajdują się Bory Tucholskie, które dzięki swojej biologicznej różnorodności zostały wpisane do światowych rezerwatów biosfery UNESCO.
Warmia i Mazury
Region ten, nie bez powodu nazywany krainą tysiąca jezior, nadaje się na urlop o każdej porze roku. Jest idealnym wyborem dla rodzin, które chcą odpocząć od miejskiego zgiełku i mieć bliski kontakt z naturą. Do obejrzenia jest tu aż sześć parków krajobrazowych: Mazurski, Welski, Puszcza Romincka, Wysoczyzna Elbląska, Pojezierze Iławskie, Wzgórza Dylewskie. W parkach przygotowane są atrakcje specjalnie dla dzieci, a każda pora roku ma swoje sezonowe rozrywki, jak kulig czy spływy kajakowe.
Wrażeń dostarczy też hotel z aquaparkiem, w którym przyjemnie da się spędzić czas nawet podczas najgorszej pogody. Warmia i Mazury to także zamki krzyżackie, rodzinny park rozrywki Nowa Holandia, spotkanie z żubrami, przejażdżka Ełcką Koleją Wąskotorową, Mazurski Park Zabaw i Edukacji Mazurolandia.
Jura Krakowsko-Częstochowska
To jeden z najciekawszych krajobrazowo regionów w Polsce. Jego częścią jest Ojcowski Park Narodowy, który zwiedzić można nawet z bardzo małym dzieckiem – park słynie z efektownych formacji skalnych oraz jaskiń. Na dłuższą wyprawę odpowiedni będzie Szlak Orlich Gniazd, podczas którego podziwiać można nie tylko przyrodę Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ale i ruiny średniowiecznych zamków, w tym słynny Ogrodzieniec i Pieskową Skałę. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych jest Park Miniatur, Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych, Dom Legend i Strachów. Warto jeszcze przy okazji zajechać do Krakowa by zobaczyć Wawel, odwiedzić Centrum Nauki i Zabawy Klockoland, Wioski Świata, Lustrzany Labirynt.
Pławna Dolna
Ta niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku przyciąga turystów unikalnym parkiem Magiczna Pławna. Jest tu Zamek Śląskich Legend, zrekonstruowany gród rycerski, Arka Noego, a dzieci mogą brać udział w interesujących warsztatach. Urlop w Magicznej Pławnej warto połączyć z wycieczką w pobliskie Góry Izerskie i zwiedzaniem śląskich zamków.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca na urlop?
Podróżując z dzieckiem warto mieć z góry określony cel, choć to oczywiście nie oznacza, że po drodze nie można pozwolić sobie na żadne niespodzianki. Bardzo istotna dla udanej wycieczki jest kwestia noclegu – warto szukać miejsc przyjaznych rodzinom, gdzie dostępne są różnego rodzaju udogodnienia dla najmłodszych gości, a oceny danych hoteli można sprawdzić na https://iamtourist.org/. Przy pieszych wędrówkach powinno się dokładnie sprawdzić mapę terenu, zarówno pod kątem trudności szlaku, jak i dostępności toalet, punktów pomocy, lokali gastronomicznych.