winiety, winiety online, e-winiety

Wakacje samochodem – opłaty drogowe

Planując wyjazd wakacyjny, wiele osób decyduje się na podróż samochodem, są to najczęściej rodziny z dziećmi, dla których jest to najwygodniejszy sposób na pokonanie dystansu między domem, a wymarzonym odpoczynkiem. Wiele ofert wakacyjnych dostępnych jest z własnym dojazdem, często są to lokalizacje z przygotowanym parkingiem samochodowym.
Spis treści:

Poza wyborem miejsca na spędzenie wolnego czasu oraz zapakowaniem samochodu we wszystkie niezbędne rzeczy, należy również zapoznać się opłatami drogowymi na trasie naszego przejazdu oraz sposobami ich opłacania. Wcześniejsze przygotowanie się w tym zakresie gwarantuje bezproblemową podróż oraz brak przykrych niespodzianek (mandatów) po powrocie z wakacji.

Opłaty drogowe w Europie

Każdy kraj we własnym zakresie reguluje kwestię opłat za poruszanie się po drogach. Powoduje to, że przekraczając granicę każdego Państwa, podlegamy odmiennym przepisom oraz wymogom. W jednym kraju nasz samochód może być sklasyfikowany jako osobowy, w innym już będzie należał do grupy pojazdów wyższej kategorii. W jednym kraju motocykle płacą za poruszanie się po drogach, w innym nie. W jednym kraju płaci się dodatkowo za przyczepę, a w innym nie, itd.

Drogi darmowe

Podróżując samochodem po Europie z pewnością trafimy na Państwa, które nie pobierają opłat za poruszanie się po ich terytorium. Oznacza to, że nie trzeba wykupować winiet, ani zatrzymywać się na bramkach, aby uiścić opłatę. Jest to rozwiązanie nie tylko… tanie, ale także bardzo wygodne. Państwa, które nie pobierają opłat drogowych to:

 • Niemcy

 • Holandia

 • Belgia

 • Finlandia

 • Czarnogóra

 • Luxemburg

 • Szwecja

 • Wielka Brytania (wyjątek stanowi autostrada M6)

Winiety

Popularnym sposobem poboru opłat są tzw. winiety, czyli opłaty drogowe, które uiszcza się poprzez wykupienie możliwości przejazdu po drogach płatnych. Systemy winietowe są rozwiązaniem wygodnym ze względu na brak konieczności zatrzymywania się przy bramkach, a co za tym idzie, nie tworzą się korki przy wjazdach na drogi szybkiego ruchu. Należy jednak zwrócić uwagę, że istnieje ryzyko nieumyślnego wjazdu na drogę płatną bez wykupionej winiety, za co grozi nam mandat karny. Państwa które posiadają system winietowy to:

 • Czechy

 • Austria

 • Słowenia

 • Słowacja

 • Węgry

 • Bułgaria

 • Rumunia

 • Litwa

 • Szwajcaria

winiety, winiety online, e-winiety

Jak działają winiety?

Każdy kraj samodzielnie organizuje i zarządza systemem winietowym, ale w większości przypadków jest to system elektroniczny. Polega on na tym, że kierowca przed podróżą wykupuje winietę w systemie poboru opłat, wprowadzając takie dane jak numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji pojazdu oraz datę rozpoczęcia ważności winiet. W tym miejscu należy zaznaczyć, że każdy kraj ma do wyboru kilka rodzajów winiet np. na 7 dni, na 10 dni, na miesiąc, na rok. Wyjątkiem jest Szwajcaria, która nie dość, że posiada tradycyjny system, czyli naklejki na szybę samochodu, to jeszcze jedyną dostępną winietą, jest winieta na rok. W przypadku winiet elektronicznych kontrola odbywa się najczęściej poprzez system kamer umieszczonych przy drogach, które odczytują tablice rejestracyjne pojazdu i sprawdzają czy posiada opłacony przejazd. Oczywiście możliwa jest również fizyczna kontrola poprzez uprawnione do tego służby, w tym policję.

Gdzie kupić winiety?

Winiety można zakupić bezpośrednio w systemach poboru opłat – są to strony internetowe, na których można wprowadzić dane i dokonać zakupu. Problemem może być odnalezienie w Internecie właściwych stron, płatność wyłącznie kartą w obcej walucie, co powoduje naliczenie opłat za przewalutowania, nie wszystkie systemy przetłumaczone są na język Polski więc dla osób, nie znających angielskiego może to być problem. W takim przypadku można skorzystać z polskich pośredników sprzedaży winiet, takich jak serwis www.kup-winiety.pl Kupując winiety przez pośrednika, należy liczyć się z doliczoną prowizją, ale istnieje możliwość wykupu winiet wygodnie, w języku polskim z wygodnymi dla Polaków płatnościami oraz wsparciem w doborze winiet do naszego pojazdu.

Kraje problematyczne

Podczas przejazdu przez niektóre kraje, należy zachować szczególną ostrożność podczas wykupu winiet. Dotyczy to przede wszystkim Węgier i Słowenii. Ma to związek z wieloma błędami jakie popełniają polscy kierowcy podczas wykupu winiet.

 • Węgry – kraj ten posiada bardziej złożony system kategorii pojazdów niż ma to miejsce w Polsce. Najczęstszym błędem jest złe przyporządkowanie kategorii pojazdu do wykupywanej winiety. W Węgrzech obowiązują 2 kategorie, które dotyczą samochodów do 3,5 t. – Kategoria D1 i D2. Różnice między nimi w niektórych przypadkach są niejasne, dlatego warto dobrze przeczytać jaką winietę należy wykupić. Węgry są również krajem, które na potęgę wystawia mandaty, więc przewinienie z pewnością będzie skutkowało mandatem.

 • Słowenia – podróżujący do Słowenii również muszą zwrócić uwagę na dwie kategorie pojazdów, które dotyczą samochodów do 3,5 t. Kategoria 2A oraz 2B. Pierwsza z nich dotyczy samochodów z dolną krawędzią przedniej szyby na wysokości mniejszej niż 1,3m, a kategoria 2B powyżej 1,3 m… Łatwe? Najlepszym sposobem jest zmierzenie maski metrem.

 • Rumunia – tutaj również występuje podział na 2 kategorie dla pojazdów do 3,5 t. Czynnikiem decydującym jest to czy pojazd jest przystosowany do przewozu towarów (paka, plandeka, kratka, pickup). Warto również zauważyć, żę w Rumunii każda droga jest płatna, nawet lokalna droga wiejska, czyli przekraczając granicę rumuńską należy mieć wykupione winiety.

winiety, e-winiety, winiety online

Opłaty na bramkach

Płatności za drogi dokonywane w taki sposób jak w Polsce, czyli na bramkach, to niestety również bardzo popularne rozwiązanie. Piszemy niestety, ponieważ problemy z tym związane znamy z naszego podwórka. Kraje z opłatami na bramkach, do których Polacy udają się samochodami to:

 • Chorwacja

 • Włochy

 • Francja

 • Grecja

 • Hiszpania

 • Portugalia

Podsumowanie

Podróżując samochodem przez Europę warto przygotować się wcześniej i wykupić niezbędne opłaty jeszcze przed wyjazdem. W ten sposób ograniczamy problemy, które mogę wydarzyć się po drodze, takie jak chwilowa awaria systemów poboru opłat, błędnie wprowadzone dane, awaria banku / karty, przypadkowy wjazd na drogę płatną, itd. Przygotowują się wcześniej mamy znacznie większą szansą na spokojną i bezpieczną podróż “do’ i “z” wakacji.

 

Bezpiecznej podróży!

Odkryj Wakacje

Odkryj Wakacje

Serwis skupiający najlepsze oferty biur podróży na najpopularniejsze kierunki wakacyjne. Dokąd lecimy? 😇

✈️ Strona Internetowa
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email

Popularne kierunki:

Last Minute Egipt

Last Minute Turcja

Last Minute Tunezja